Vakon, tíz ujjal gépelni a billentyűzeteden nem csak menő, hanem sokkal gyorsabbá teszi az írott kommunikációdat. Ilyen módon pedig egyre többet kommunikálunk, nézd meg hány e-mail-t küldtél el tavaly vagy mennyit chat-elsz minden nap Facebook-on, Viber-en. De egy hosszú beadandóval, dokumentációval vagy cikkel is sokkal gyorsabban végezhetsz. Ugyanennyire fontos, hogy ezt elsajátítva teljesen elhagyhatóak a billentyűzetre pillantások, így folyamatosan tudod a monitoron történő eseményeket is követni.
Annak ellenére, hogy bármely általános iskola dönthet úgy, hogy 5-8. osztályban tanítja a tízujjas gépelést, ez kevés helyen valósul meg. Ennek eredményeképpen mindenki megtanul valahogy gépelni, de ez a legtöbb esetben messze van a hatékonyabb tízujjas gépeléstől. Ezt a rossz módszert aztán a legtöbben végigcipelik életük és karrierjük során, és soha nem gondolnak arra, hogy ezen javítaniuk kellene.
Az alábbi infografikán találsz pár érdekes adatot a vakon gépelésről. Ezekhez képest te milyen gyors vagy?
Courtesy of: Ratatype
Amíg az átlagos felhasználó percenként 41 szót gépel helyesen (WPM - words per minute), addig az átlagos olvasó 270 szót olvas el percenként. Érted már miért kell gyorsabban gépelned? Az alábbi oldalon 1 alatt perc te is le tudod ellenőrizni, hogy az átlaghoz képest mit tudsz magyarul vagy angolul.
Ha 50 fölött vagy, az jó eredménynek mondható. Ha ezt nem éred el, akkor érdemes újratanulnod az alapoktól.
Ez nem lesz egyszerű, nagyon sokat kel gyakorolnod amíg eléred a javulást, így újévi hatékonyságnövelő fogadalomnak tökéletes választás.
Viszont felesleges ún. gépíró tanfolyamra beiratkoznod. Egy gyors keresés alapján ezek 34-50 ezer forintba kerülnek, de ezek nélkül is hibátlanul megtanulhatsz vakon gépelni.
Ehhez nem kell mást tenned, mint kinyomtatni egy ábrát ami megmutatja, hogy melyik billentyűt melyik ujjaddal kell lenyomni. Ezen az oldalon találsz egyet magyar billentyűzethez.
Tedd egy mindig látható helyre, pl. ragaszd fel a monitorod aljára. Az ujjak alappozíciója fontos, mindig ehhez kell visszatérned: a hüvelykujjad a szóköz billentyűn van, a többi ujjad az a, s, d, f, j, k, l, é gombokon. Az f és a j billentyűkön van egy-egy kis kitüremkedés, ez segíti, hogy a mutatóujjaid vakon visszataláljanak az alappozícióhoz. Ezek után nincs más dolgod, mint folyamatosan figyelni rá, hogy minden billentyűleütést a megfelelő ujjaddal csinálj. Ezt könnyű mondani, de eleinte nagyon nehéz lesz, mert évek, évtizedek berögződéseit kell újraírnod az agyadban.
Próbáld ki az alábbi gépelős játékok közül valamelyiket. Izgalmasabbnak tűnik, mint amilyennek hangzik, itt általában felbukkanó zombie-kat, ellenséges repülőket kell lelőnöd úgy, hogy begépeled a rajtuk látható szavakat. Így a vakon gépelést és a monitoron történő események folyamatos követését egyszerre gyakorolhatod.
Olvasd el a bejegyzést a gyorsbillentyűkről is, a vakon gépelést elsajátítva azokat is gyorsabban tudod használni.
Ha megjött a kedved, akkor nyomtasd ki a fenti képet, kezdj bele a vakon gépelésbe és naponta vagy hetente mérd le, hogy haladsz. Az elején nagyon lassú leszel, de ez ne vegye el a kedved, ha egyszer megtanulod, ez örökké veled marad.
(Persze van, aki gyorsabban gépel a saját technikájával és nem éri meg neki ezzel a vesződés, ezt a finn Aalto egyetem is kutatta, ez a cikk nem nekik szól :) )